TEKLİF VEYA SORULARINIZ İÇİN   BİZE YAZIN »

Konsept Geliştirme

Gayrimenkul geliştirme projelerinde iki önemli kriter bulunur. Bunlardan ilki projenin yapılacağı alanda maksimum faydayı elde edecek bir proje geliştirmedir. İkinci en önemli kriter ise projenin satışı ile dogayrimenkul projesi konsept geliştirmeğrudan ilişkili olarak projenin konseptinin geliştirilmesidir. İki unsur da projeler için büyük önem taşırken konsept geliştirme zaman zaman ihmal edilmekte büyük verimle tasarlanan projeler istenilen sonuçları vermemektedir. Gayrimenkul geliştirme ile ilgili işin başında yapılması gereken bazı çalışmalar vardır. Milyon dolarlık ciroları olan konut projelerine başlamadan önce cironun yanında oldukça küçük bir meblağa mal olacak olan pazar araştırmasının mutlaka yapılması gerekir.

Projelerde Konseptin Önemi

Doğru analizlerle birlikte elde edilen sonuçlar projelerin verimliliğini arttıracaktır. Arsa verimliliği ile konsept verimliliği arasında iyi bir denge kurmak gerekir. Projenin farklı ve yenilikçi bir yaşam konsepti sunuyor olması satın alma düşüncesinde büyük önem taşır. Yaratıcı konseptler ile projelerin satılabilirliği artarken fiyatları da arttırmak mümkün olacaktır. Özellikle kendi yaşam alanına sahip proje konseptlerinde bunu sağlamak için detaylara önem vermek gerekir. Günümüzde her binanın bile kendine ait sözde bir yaşam alanı olduğu düşünüldüğünde bu durum kişilere daha fazla cazip gelmemektedir. Yaşam alanı konseptini herhangi bir tarihi bölge, şehir ile birleştirmek, doğanın gücünü ön plana çıkarmak veya insanların gerçekten ilgisini çekebilecek detaylar ile konsepti geliştirmek önemlidir. Yaşam alanı ile ilgili verilen sözlerin pek çoğunun tutulmuyor olması da kişilerin konsept geliştirmede değer verdiği dinamiklerin değişmesine sebep oluyor. Yaşam alanı ile ilgili bilgilendirme verirken projelerin detaylarını sunmak, verilecek bütün hizmetlerle ilgili anlaşmaları açıklamak ve hangi firmalar ile partnerlik yapılacağını anlatabilmek güvenilirlik açısından önem taşıyor. Gayrimenkul geliştirme projelerinde satın alma gücünü zorlamayacak konseptlerin mutlaka en verimli ve ilgi çekici şekillerde sunulması tavsiye edilmektedir.

Gayrimenkul Geliştirme ve Swot Analizi

Projeye uygun konsept geliştirme sürecinde önemli olan pazar analizlerinden birisi de SWOT Analizi ya da bir diğer adıyla Rekabet Analizi olarak bilinir. SWOT Analizi rakip projelerin; konumu, konsepti, tasarım dinamikleri, kat planları ve daire tipleri, fiyatlandırmaları gibi detayları içerir. Rekabetin avantajlı ve dezavantajlı yönlerini görmek, projenin artıları ile eksilerini bir arada değerlendirmek için SWOT Analizi mutlaka yapılması gereken bir pazar analizidir. Gayrimenkul geliştirme projelerinde önemli olan satılabilirliği yüksek bir proje geliştirme olduğundan hedef kitleyi de incelemek gerekir. Hedef kitle belirlendikten sonra yapılacak olan incelemelerde kitlenin ihtiyaçlarının neler olduğu, nasıl bir yerde yaşamak istedikleri, ne tür konutlar tercih ettikleri ve ödeme güçlerinin nasıl olduğu sorularının cevapları bulunur. Bu bilgiler doğrultusunda projeye uygun konsept geliştirme çalışmaları başlar. Söz konusu projenin yapılacağı arsaya uygun olan bir proje satılabilir olmak zorunda değildir. Sıradan bir konsept ve yanlış ürün analizi ile projenin satılabilirlik oranı düşmektedir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2015 EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş. – Tüm Hakları Saklıdır! Tasarım ve Uygulama: Entegre İşler