TEKLİF VEYA SORULARINIZ İÇİN   BİZE YAZIN »

Gayrimenkul Geliştirme Süreçleri ve Fizibilite Etütleri

Son 10 yıldır oldukça gelişmiş ve hala gelişmesini sürdüren gayrimenkul sektörü, inşaat firmaları tarafından oldukça önemsenmektedir. İnşaat firmalarının yapmış olduğu arsa yatırımları ile birlikte evi, ofisi, alışveriş merkezini yap, sonra sat felsefesi oldukça yayılmaktadır. Durum böyle olunca gayrimenkul sektörüne yerli ve yabancı birçok yatırımcı yatırım yapmaktadır. Birçok yatırımın yapıldığı bu sektörde dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Gayrimenkul firmaları inşaat kısmını en iyi şekilde hallettiklerinde fizibilite çalışmalarında gerekli yeterliliği gösterememektedirler. Bir başka firmada ise bu durumun tam tersi olabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olunca, arsalar üzerine inşa edilecek olan yapıların verimli olması hayal olarak kalmaktadır. Bu yüzden bir gayrimenkul yapılması kararlaştırılınca öncelikle gayrimenkul geliştirme adımları incelenmelidir ve bu adımlara göre bir yol izlenmelidir. Gayrimenkul geliştirme adımları içerisinde önem verilmesi gereken adımlardan biri fizibilite etütleridir.

Gerekli olan elemeleri geçmiş ve öncelikleri belirlenmiş olan bir projenin fizibilite etüt işlemlerine başlamadan önce ön fizibilite çalışması yani ön yapılabilirlik çalışmasının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmayı yapabilmek için yayınlanmış olan akademik bilgileri inceleyebilir ve ilgili kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirebilirsiniz. İncelemeler ve görüşmeler sayesinde elinizde size gerekli olan bilgiler bulunacaktır. Bu bilgiler ile birlikte projenizin kapsamlı bir fizibilite etüdü gerektirip gerektirmediğine karar vermeniz gerekmektedir. Kapsamlı bir fizibiliteye ihtiyacınız varsa teknoloji, yatırım maliyeti, fikrin pazar durumu gibi unsurları incelemeniz gerekmektedir. Projenizin kapsamını net bir şekilde belirlediğinizde projenin yapılmaya değer olup olmadığı, maliyetinin uygun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Bütün bu sonuçlar uygun bir şekilde çıktığında gayrimenkul geliştirme işlemlerini güzel bir şekilde tamamlamış olacaksınız.

Fizibilite etüdü, yapılacak olan yatırım için oldukça faydalı bir oluşumdur. Eğer sistemli ve analizli bir fizibilite etüdü gerçekleştirirseniz yatırımınız daha iyi bir şekilde ortaya konacaktır. Gayrimenkul geliştirme işlemleri için yapılacak olan fizibilite etüdü bu açıdan çok önemlidir. Gelecek zamanda size kazanç sağlayacak olan gayrimenkul yatırımlarının, size ne ölçüde bir kar sağlayacağını belirlemeniz için de fizibilite etüdü oldukça önem taşımaktadır. Gerçekleştireceğiniz yatırım projesinin; size ne ölçüde fayda sağlayacağını bilmeniz, yatırım yapmaya değer olduğunun farkında olmanız gayrimenkul geliştirme aşamasında sizin için büyük bir bilgi kaynağı olacaktır. Böylelikle projenizin ne kadar işe yarar olduğunu göreceksiniz ve projenizin eksikliklerini rahat bir şekilde giderme imkânı bulacaksınız.

Gayrimenkul geliştirme için yapılacak olan fizibilite etüdü işleminde 5 ana başlık bulunmaktadır. Bunlar; Pazar araştırması, yatırım yapılacak yerin incelenmesi, maliyetin incelenmesi, teknolojik alt yapının incelenmesi ve hukuki açıdan incelemedir. Bu incelemelerin sonucu olumlu ise projenizi daha detaylı bir şekilde hazırlayabilirsiniz ve projenizi net bir şekilde ortaya koyabilirsiniz. Gayrimenkul geliştirmede fizibilite işlemleri oldukça önemlidir ve yatırımınızın boşa gitmemesi için bu çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Bu çalışmaları yapmadan yapacağınız bir yatırım sizin için olumsuz sonuçlar doğurabilir ve projenizin başarısız olmasına yol açabilir.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2015 EPOS Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme A.Ş. – Tüm Hakları Saklıdır! Tasarım ve Uygulama: Entegre İşler